Національний культурний центр України в Москві - Календар

Національний культурний центр України в Москві                


Календар пам’ятних дат

    
Травень 2013 року

 

1 – 2 травня День міжнародної солідарності трудящих.

 

3 травня – Всесвітній день свободи преси.

 

5 травня – Світле Христове Воскресіння. Великдень (Пасха).

 

5 травня – 185 років від дня народження Ганни Барвінок (справж. – Білозерська-Куліш Олександра Михайлівна) української письменниці.

О.М. Білозерська народилася 1828 р. в с. Мотронівка (тепер у складі с. Оленівки Борзнянського р-ну Чернігівської області) у високоосвіченій дворянській родині. Батько був предводителем дворянства, палким прихильником Вольтера, мати – донька козацького сотника. Всі діти Білозерських стали видатними діячами української культури. Освіту отримала вдома, а також у приватних пансіонах на Полтавщині.

У 1847 р. вийшла заміж за П. Куліша. Після розгрому Кирило-Мефодіївського братства виїхала до Тули – місця заслання її чоловіка. З 1854 р. мешкала в Петербурзі, з 1883 р. – в Мотронівці.

Літературну діяльність Ганна Барвінок розпочала 1858 р. оповіданнями з сільського життя, які яскраво змальовували важку жіночу долю. С. Єфремов назвав її «поетом горя і бідування жіночого». Серед кращих творів письменниці – «Перемогла», «Русалка», «Лихо не без добра», «Вірна пара», «Квітки з сльозами, сльози з квітками», «Сирітський жаль», «Хатнє лихо» та ін.

Померла 6 липня 1911 р. в с. Мотронівка.

 

6 травня – 150 років від дня народження Володимира Івановича Сокальського, українського композитора і музичного критика.

В.І. Сокальський народився 1863 р. в м. Гейдельберг (Німеччина). Закінчив юридичний факультет Харківського університету, Харківське музичне училище Російського музичного товариства.

Виявив себе професійним викладачем-піаністом, диригентом. Працював концертмейстером у Харківському оперному театрі. Був кореспондентом газети «Южный край».

Автор кількох симфонічних творів, дитячої опери «Ріпка», багатьох фортепіанних та вокальних творів.

Помер у 1919 р. в Севастополі.

 

9 травняДень Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941 – 1945 рр.

               

12 травня – День матері. Встановлений Указом Президента України від 10 травня 1999 року.

 

14 травня – 20 років з дня створення Національного культурного центру України в Москві.

 

15 травня – Міжнародний день родини.

 

15 травня – 140 років від дня народження Павла Петровича Скоропадського, гетьмана України в 1918 р.

П.П. Скоропадський народився 1873 р. у Вісбадені (Німеччина) в сім’ї повітового предводителя дворянства. Походив з козацько-шляхетського роду, пов’язаного з родинами Апостолів, Гамаліїв, Кочубеїв, Миклашевських, Полуботків, Розумовських та ін. Дитячі роки минули на Полтавщині. У 1893 р. закінчив Петербурзький Пажеський корпус в чині корнета й став командиром ескадрону кавалергардського полку.

Брав участь у російсько-японській війні 1904 – 1905 рр. Був нагороджений Георгієвською зброєю та багатьма орденами. Микола II призначив П. Скоропадського своїм флігель-ад’ютантом і водночас командиром 20-го драгунського полку. У 1912 р. йому було присвоєно звання генерал-майора імператорського полку.

Після жовтневого перевороту 1917 р. став на бік Центральної ради, але, будучи не згодний із соціалістичним напрямом дій її керівництва, організував опозиційну "Українську Народну Громаду”. За погодженням з урядом Німеччини здійснив переворот.

29 квітня 1918 р. Всеукраїнський з’їзд хліборобів проголосив його гетьманом України й утв��рив Українську державу, ліквідувавши Українську Народну Республіку. Під час свого правління запроваджував українські державні, культурні та наукові установи, вводив українську атрибутику. Було відкрито близько 150 нових україномовних гімназій, створено нові університети, засновано Національний архів, Національну бібліотеку, відкрито Українську академію наук, президентом якої став В. Вернадський. Проте йому не вдалося подолати більшовицьку агітацію та опозиційні настрої в суспільстві, зумовлені автократичними методами правління гетьманської влади й невирішеністю аграрного питання.

14 листопада 1918 р. гетьман проголосив федерацію Української держави з майбутньою небільшовицькою Росією, що стало приводом до антигетьманського повстання. У Києві було проголошено Директорію.

Перебуваючи в еміграції, оселився в м. Ванзее поблизу Берліна. У 1925 р. заснував при Берлінському університеті Український науковий інститут.

Під час Другої світової війни обстоював інтереси українців перед німецькою владою, допоміг звільненню з німецьких концтаборів С. Бандери, А. Мельника, Я. Стецька, А. Левицького та ін.

У квітні 1945 р. був смертельно поранений поблизу Мюнхена під час бомбування.

Помер 26 квітня 1945 р. у шпиталі монастиря Меттен. Похований у м. Оберсдорф в родинному склепі Скоропадських.

 

18 травня День науки. Встановлений Указом Президента України від 14 лютого 1997 року.

 

18 травняМіжнародний день музеїв.

 

18 травня День Європи.

 

19 травня Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва.

 

22 травняДень перепоховання Т.Г. Шевченка на Чернечій горі поблизу Канева.

 

24 травня День словянської писемності і культури.

                      День Рівноапостольних Кирила та Мефодія.

 

26 травняДень працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження. Встановлений Указом Президента України від 25 травня 1999 року.

 

 Підготовлено відділом інформації та діаспори Центру.
Упорядник Ірина Клименко.